Kredyt hipoteczny

stevepb / Pixabay

Zdecydowana większość osób nosi się z zamiarem, żeby posiadać własny dom czy mieszkanie. Naturalnie większość osób nie może urzeczywistnić tego marzenia za gotówkę. Z tego powodu na przysłowiowy ratunek przychodzą banki, które oferują kredyty hipoteczne, czyli te przeznaczone na zakup nieruchomości. Jednak, żeby móc dostać tego typu wsparcie finansowe powinno się sprostać szeregowi norm danych przez wybrany bank. W większości instytucji finansowych tego typu wymogi są tożsame, ale zdarza się, że w małym stopniu będą od siebie różne. Poniżej powiemy sobie o tym, jakie wymagania będziemy musieli spełniać, by zwiększyć nasze szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego.

Na wstępie zaznaczmy, że podstawą do ubiegania się o kredyt hipoteczny będzie posiadanie wkładu własnego, to znaczy osobistych zasobów finansowych, których wysokość powinna stanowić minimum 20% ceny mieszkania, jakie planujemy nabyć. Kiedyś stawka ta była zauważalnie niższa, lecz sukcesywnie idzie w górę. Dalszym nadzwyczaj kluczowym jest poziom osiąganych przez nas wynagrodzeń i rodzaj umowy, na podstawie której świadczymy pracę. Naturalnie, najbardziej poważaną przez bank będzie umowa o pracę na czas nieokreślony. Jeżeli mamy własną działalność przez długi okres i otrzymujemy na tej podstawie dobre zarobki, wówczas również nie powinno być problemu z otrzymaniem kredytu na kupno nieruchomości. Instytucje finansowe zwracają również uwagę na to, czy w chwili składania wniosku nie spłacamy żadnych kredytów czy pożyczek. Im więcej debetów będziemy mieli na naszych kontach, tym mniejsza jest nasza zdolność kredytowa. Dlatego należy najpierw spłacić bieżące zobowiązania i wtedy przystępować do starania się o kredyt.

 

Bank w czasie przeprowadzania z nami rozmowy może być także skoncentrowany na tym, ile osób posiadamy na swoim utrzymaniu i na jakim poziomie kształtują się nasze comiesięczne wydatki. Kluczowa jest również nasza historia kredytowa, czyli informacje o tym, jakie mieliśmy zobowiązania i jak radziliśmy sobie z ich spłacaniem. Nie zapominajmy o tym, że jeżeli nie braliśmy uprzednio żadnych kredytów, wtedy nasza wiarygodność kredytowa w odczuciu banku jest znikoma, dlatego warto przed ubieganiem się o kredyt hipoteczny dokonać zakupu ratalnego, nawet na niewielką liczbę rat, żeby wyrobić sobie dobrą opinię w banku.

Jak widać, otrzymanie kredytu hipotecznego wiąże się z dużą ilością wymogów jakie należy spełnić, aby w ogóle było można się o niego ubiegać.