Czy własna firma to dobry pomysł?

_Alicja_ / Pixabay

Nie każdy nadaje się do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Poza znajomością branży właściciel firmy powinien posiadać określone umiejętności. Brak szefa stojącego nam nad głową może wydawać się kuszącą opcją. Niekiedy może nas również doprowadzić da katastrofy. Czy każdy nadaje się do prowadzenia własnej firmy?

Dobra organizacja pracy

Pracując dla siebie powinniśmy wyznaczyć sobie konkretne godziny pracy. Zwłaszcza jeśli jest to biznes online. Praca w domu ma wiele korzyści jednak w domu zawsze znajdzie się coś do zrobienia. Domownicy co chwilę mogą potrzebować naszej pomocy. Trzeba wstawić pranie lub wyjąć naczynia ze zmywarki. Mamy ochotę dłużej spać bo dzień wcześniej oglądaliśmy seriale do późna. I tak w kółko. To wielki błąd. Przestrzegajmy czasu jaki ustaliliśmy na pracę. To bardzo ważne. Właśnie dlatego nie każdy nadaje się do prowadzenia działalności. Jeśli nie mamy szefa nad głową trudno jest się zdyscyplinować.

Umiejętność planowania budżetu

Pod uwagę powinniśmy wziąć również umiejętność planowania budżetu. W takich dziedzinach jak przemysł rolniczy jest to szczególnie widoczne. Gospodarz rolny musi posiadać bardzo rozwinięte zdolności organizacyjne. Poza oczywistym planowaniem tego co i kiedy należy zrobić w gospodarstwie powinien potrafić stworzyć plan budżetu. W rolnictwie bywają okresy przestoju. Jeśli budżet tego nie przewiduje może dojść do zaburzenia płynności finansowej i konieczności sięgnięcia po kredyt. Wszyscy z pewnością chcielibyśmy ich uniknąć.

Jeśli prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą dobrą praktyką jest wypłacanie sobie pensji. Nie powinniśmy traktować pieniędzy firmy jak własnych. Może się zdarzyć, że wydamy ich zbyt dużo. Kupując sobie np. nowy samochód z firmowego budżetu możemy narazić ją na straty.

Czy własna firma jest dla nas?

Mając dobry pomysł na biznes i odpowiednią ilość gotówki warto spróbować. Dobrej organizacji pracy możemy się nauczyć. Należałoby nawet zapisać się na jakieś dodatkowe szkolenia przed założeniem własnej działalności. Możemy zgłębić temat czytając specjalistyczne artykuły w internecie lub literaturę. Każdorazowo należy stworzyć biznesplan. Istotne jest również aby zastanowić się jak będzie wyglądał nasz dzień czy tydzień pracy. Ile czasu chcemy poświęcić na pracę, a ile na odpoczynek. Na początku prowadzenia własnej działalności czasu dla siebie możemy nie mieć wcale, i z tym również należy się liczyć. Nie należy jednak łatwo się zrażać. Jeśli doświadczymy większej czy mniejszej porażki postarajmy się wykorzystać ją na naszą korzyść.