Wymagająca decyzja

annca / Pixabay

Zakup mieszkania

Kupno mieszkania na własność jest bardzo powszechne wśród młodych ludzi pragnących rozpocząć samodzielne, dorosłe życie. Posiadanie własnej nieruchomości jest gwarancją poczucia bezpieczeństwa i często nawet i oszczędnością. Kalkulator kredytowy jasno pokazuje, że raty kredytu mogą być niższe od comiesięcznych opłat dla wynajmującego mieszkanie. Oznacza to, że długotrwałe zamieszkiwanie w nieruchomości należącej do innej osoby i płacenie jej za to odstępnego, mogłoby iść na poczet rat kredytu na własną nieruchomość. Zakup mieszkania to również rozwiązanie bardzo praktyczne. W mieszkaniu mamy zapewnione ogrzewanie, prąd, wodę oraz inne media, za które wystarczy jedynie ponieść odpowiednią opłatę i nie martwić się takimi kwestiami jak odśnieżanie zimą posesji lub dbanie o tereny zielone dookoła blokowiska. Podstawową kwestią jest wybór pomiędzy mieszkaniami deweloperskimi lub używanymi. Wymagają one nieco innych nakładów finansowych i remontów, które mogą być niezbędne do zamieszkania w wybranym mieszkaniu.

Budowa domu

Budowa domu dla siebie jest znacznie większym przedsięwzięciem i wymaga również znacznie większego zaangażowania. Ponadto mieszkanie w domu to obowiązek dbania o budynek samodzielnie i zapewnienia sobie wszystkich udogodnień. Przed budową domu oblicz ratę kredytu hipotecznego potrzebnego na budowę domu. Takie rachunki pozwolą zadecydować pomiędzy budową domu a kupnem mieszkania. Główną różnicą jest oczywiście powierzchnia mieszkalna, która w mieszkaniach najczęściej jest o połowę mniejsza. Ilość pomieszczeń oraz ich powierzchnia nie jest identyczna. Oznacza to również znacznie bardziej skomplikowane sprzątanie na co dzień i dbanie o utrzymanie wszystkich pomieszczeń w czystości. Jednak dom to przede wszystkim znacznie większa swoboda i możliwość posiadania własnego ogródka. Jest to marzeniem wielu osób i kojarzy się z bardzo relaksującym czasem spędzanym w ogrodzie.

Finanse

Najważniejszą kwestią decydującą o naszym kolejnych krokach i podejmowanych decyzjach są nasze możliwości finansowe. Kalkulator kredytowy może nam pomóc podjąć decyzje i zdecydować na jakie koszty jesteśmy w stanie sobie pozwolić. Ponadto przed wzięciem kredytu hipotecznego należy się dobrze przygotować. Należy zadbać o swoją umowę oraz regularność i wysokość zarobków już na pewien czas przed składaniem wniosków o kredyt. Banki przyjmują wnioski od osób, które wydają się dla nich wiarygodne i zapewniają regularne spłacanie określonych rat. Brak zdolności kredytowej w pierwszej chwili może wydawać się nie do przeskoczenia, jednak zawsze można starać się o poprawę swojej sytuacji i próbować w nieco późniejszym czasie o przyznanie kredytu hipotecznego.