Jak szybko porównać ze sobą różne kredyty?

stevepb / Pixabay

Kredyt to w dzisiejszych czasach dla wielu osób chleb powszedni. Niektórzy nie są w stanie wyobrazić sobie codziennego funkcjonowania bez dodatkowego źródła finansowania wydatków. Na rynku finansowym można spotkać różne rodzaje kredytów. Wśród nich wyróżnić można między innymi kredyt hipoteczny, kredyt celowy na zakup samochodu, szybką pożyczkę czy kredyt konsumencki. Osobną gałąź stanowią kredyty dla firm, między innymi na rozpoczęcie działalności czy też na jej rozwój.

Jaki kredyt będzie najlepszy?

Kredyt to zobowiązanie finansowe zaciągnięte wobec banku bądź innej instytucji na określony czas. W umowie kredytowej zawarte powinny być szczegółowe zasady spłaty. Banki udzielają pożyczek na różnych zasadach. Kredyty mogą się różnić miedzy sobą chociażby wysokością oprocentowania bądź dodatkowymi opłatami manipulacyjnymi. Osoba, która nie jest biegła w produktach finansowych może mieć problem z wyborem najlepszego kredytu dla siebie. Na całe szczęście funkcjonują porównywarki kredytów. Porównywarka kredytów pomaga porównać ze sobą usługi finansowe biorąc pod uwagę różnorodne zmienne. Narzędzie to jest doskonałe nawet dla osób, które nie mają zielonego pojęcia o rynku finansów.

Co można sprawdzić w porównywarce kredytów?

W pierwszej kolejności należy wskazać o jaki produkt finansowy chodzi. Czy ma być to kredyt konsumencki, kredyt hipoteczny czy może też szybka pożyczka gotówkowa. Aby otrzymać pełne zestawienie kredytów dostępnych na rynku trzeba także zaznaczyć kwotę kredytu oraz okres czasu na jaki chce się wziąć pożyczkę. Po uzupełnieniu tych danych porównywarka kredytów pokaże dostępne opcje posortowane od najtańszego kredytu do najdroższego. Warto wiedzieć, że im krótszy okres spłaty zaciągniętego zobowiązania finansowego, tym jego całościowy koszt będzie niższy.

Dlaczego kredyty mają różny koszt?

Jeżeli ktoś pożycza z banku przykładowo dwadzieścia tysięcy złotych, to przy założeniu, że pożyczkę będzie spłacał przez okres dwóch lat, musi liczyć się z tym, że do oddania będzie miał około jednej piątej więcej. Każdy kredyt jest bowiem oprocentowany – oprocentowanie zależy od konkretnej oferty banku. Dodatkowo trzeba także doliczyć koszty związane z zaciągnięciem pożyczki. Według przepisów dotyczących udzielania kredytów, każdy bank oraz inna instytucja finansowa muszą w swoich ofertach wyraźnie zaznaczyć jaki jest całkowity koszt zaciągnięcia kredytu. Dzięki temu, konsument w prosty sposób może się zorientować ile pieniędzy będzie musiał oddać.