Rolnicy w ciągu roku muszą ponosić rozmaite wydatki związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Można do nich zaliczyć chociażby konieczność zakupu środków służących do ochrony roślin, kupno maszyn rolniczych czy paszy dla zwierząt. Wystarczy kilka tygodni bez deszczu, aby rolnik stał się ofiarą suszy i nie mógł zebrać plonów. Brak plonów oznacza często brak przychodów. Skąd w takim razie wziąć pieniądze na bieżącą działalność rolniczą? Można skorzystać z możliwości jaką jest kredyt rolniczy.
Kredyt dla rolnika
Osoba, która potrzebuje pieniędzy na bieżące prowadzenie działalności rolniczej może skorzystać z kilku wariantów pożyczki jakie oferują banki. Pierwszą z nich jest zwykła pożyczka konsumencka, którą przeznaczyć można na dowolny cel. Procedura jej otrzymywania niczym nie różni się od formalności związanych z kredytem konsumenckim. Druga możliwość, to dedykowany kredyt rolniczy. Ten drugi przypadek wymaga złożenia dokumentów potwierdzających prowadzenie działalności rolniczej oraz zaświadczenia o uzyskiwanych przychodach. Warunki takiej pożyczki gotówkowej są korzystne dla osób będących rolnikami. Banki dostosowują ofertę dla rolników chociażby pod kątem sezonowości dochodów – z tym związane są także warunki spłaty zaciągniętej pożyczki.
Kredyt preferencyjny na działalność rolniczą
Rolnicy mogą liczyć na preferencyjne warunki udzielania kredytu. Oznacza to, że korzystniejsze mogą być dla nich ogólne warunki pożyczki zawarte w umowie, takie jak wysokość oprocentowania czy też wymagane zabezpieczenie pod zastaw lub długość spłaty zobowiązania finansowego. Takie korzyści obwarowane są jednak pewnymi wymogami. Jeżeli chodzi o kredyty dla rolników, to osoby prowadzące działalność rolniczą muszą przedstawić w banku wymagane dokumenty. Podobnie jak w przypadku kredytów konsumenckich, tak i przy preferencyjnych kredytach rolniczych, instytucja finansowa, która udziela pożyczki musi mieć pewność, że pożyczka zostanie spłacona.
Jak przebiega weryfikacja zdolności kredytowej?
Weryfikacja zdolności kredytowej to proces, który może trwać nawet kilka tygodni. Sytuacja finansowa każdego potencjalnego kredytobiorcy jest dokładnie sprawdzana. Ważne jest między innymi to, w jakiej wysokości osiągane są miesięczne dochody czy też kwestie takie jak ilość osób w gospodarstwie domowym pozostająca na utrzymaniu wnioskodawcy, a także historia spłaty wcześniejszych zobowiązań finansowych. Jeżeli wszystko będzie w porządku, to można liczyć na pozytywne rozpatrzenie wniosku o kredyt preferencyjny.