Czy praca w korporacji jest taka straszna?

PhotoMIX-Company / Pixabay

O pracy w korporacji krążą różne mity. Mogą nas one na dobre zniechęcić. Napisano na ten temat nawet kilka książek. Jedno jest pewne, taka praca jak każda inna ma swoje plusy i minusy. Których jest jednak więcej? Czy duża korporacja to miejsce dla nas?

Przyjacielskie relacje czy wyścig szczurów?

Relacje z pracownikami rzeczywiście mogą być napięte. Zauważalna jest duża konkurencja, walka o premię czy stanowisko. Warto zachować ostrożność i nie ufać wszystkim bezgranicznie. Nie znaczy to jednak, że w korporacji nie można znaleźć przyjaciół na całe życie.

Tego w korporacji ci nie zabraknie

Woda mineralna, kawa, herbata a czasem świeże owoce. Darmową kawę możesz sobie zrobić zaraz po przyjściu do pracy. Pracodawcy zależy na tym aby pracownik miał świeży umysł i czuł się zadowolony. Normą jest dostęp do wody mineralnej, przez cały rok, nie tylko kiedy za oknem są upały. Niektóre korporacje dbają też o to żeby pracownik w czasie przerwy odpowiednio się zrelaksował. Nikogo nie dziwi duży telewizor, konsola do gry czy piłkarzyki.

Szef mówi ci jak się ubrać

W każdej korporacji obowiązuje odpowiedni dress code, do którego musimy się dostosować. Nie koniecznie musi być to marynarka czy garnitur. Bardziej elegancji strój jest wymagany kiedy udajemy się na spotkania biznesowe. Jeśli zapowiedziana jest wizyta np. jakiegoś ważnego zagranicznego przedstawiciela wszyscy, bez względu na stanowisko również muszą być odpowiednio ubrani i zachowywać się nienagannie.

Ciepła posada

Dużym plusem jest na pewno wygoda. Mamy ciepłą posadkę w klimatyzowanym pomieszczeniu. Spędzamy zazwyczaj osiem godzin przy biurku i idziemy do domu. Oczywiście zdarzają się takie korporacje gdzie zabieramy pracę do domu i jesteśmy pod telefonem dwadzieścia cztery godziny na dobę. Rekompensuje nam to jednak wysokie wynagrodzenie. W tej kwestii praca w korporacji to również pewnego rodzaju bezpieczeństwo, mamy pewność, że wypłata będzie zawsze na czas.

Czy biorąc pod uwagę te fakty możemy zdecydować czy praca w korporacji jest dla nas? Jeśli lubimy wyzwania, szefa stojącego nam nad głową możemy spróbować i przekonać się sami. Czasami taki szef nie jest taki zły. Robimy swoje, idziemy do domu a pensja co miesiąc wpływa na nasze konto. Wiele zależy od tego jaką specyfikę pracy lubimy. Niektórzy z nas lepiej sprawdzą się przy prowadzeniu własnej firmy, inni wręcz przeciwnie. Wszystkiego warto jednak w życiu spróbować. Praca w korporacji może okazać wcale nie taka zła.