Zakup własnego mieszkania to marzenie niemal wszystkich osób wkraczających w dorosłość. Niestety, zanim to będzie możliwe, to najczęściej musi upłynąć sporo czasu. Główną przeszkodą jest wysoka cena własnego lokum. Jest to ogromny wydatek, zwłaszcza w dużych miastach, gdzie za małe mieszkanie trzeba zapłacić kilkaset tysięcy złotych. Kwota ta jest nie do osiągnięcia w krótkim czasie nawet przy wysokich zarobkach. Skąd wziąć więc pieniądze na kupno mieszkania. Z pomocą przychodzą różnorodne instrumenty finansowe, w tym kredyt mieszkaniowy.
Kredyt na zakup mieszkania
Kupno mieszkania to bardzo poważna życiowa decyzja, która wiąże się z ogromnym wydatkiem. Mało kto posiada na tyle dużo wolnych środków pieniężnych aby móc się pokusić o samodzielne sfinansowanie takiej inwestycji. Zdecydowana większość osób musi sięgnąć po pomoc w postaci kredytu hipotecznego. Kredyt taki brany jest przeważnie pod zastaw nieruchomości. Dodatkowo należy wykazać się regularnymi dochodami na odpowiednim poziomie. Jeżeli ktoś zarabia mało lub też nie jest zatrudniony w oparciu o umowę o pracę, to może mieć nie lada problem z otrzymaniem tak dużej pożyczki. Rozważając kredyt na mieszkanie pamiętać należy o tym, że jest to zobowiązanie na przynajmniej kilkanaście kolejnych lat. Raty kredytu potrafią być bardzo wysokie. Należy tak rozplanować ich spłatę, aby nie stanowiły one ogromnego obciążenia dla domowego budżetu. Kredyt hipoteczny to najbardziej popularny sposób pozyskania środków finansowych na zakup własnego mieszkania. Biorąc kredyt nie trzeba się z nim wiązać na kilka najbliższych dziesięcioleci. Wystarczy w umowie zawieranej z bankiem zawrzeć możliwość wcześniejszej spłaty zaciągniętego zobowiązania.
Czy kredyt na zakup mieszkania można spłacić wcześniej?
Kredyt mieszkaniowy udzielany jest najczęściej na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Jest to bardzo długi okres czasu, a nie każdy przez tyle lat chce mieć świadomość obciążenia zobowiązaniem finansowym. Banki bardzo często umożliwiają wcześniejszą spłatę kredytu mieszkaniowego, oczywiście na warunkach, które zostały określone w umowie zawartej podczas otrzymywania kredytu. Przeważnie są dwie opcje. Pierwsza z nich zakłada nadpłacenie części kredytu. Druga możliwość to spłata w całości pozostałego zobowiązania. Mając kredyt hipoteczny warto przemyśleć kwestię jego wcześniejszej spłaty. Dzięki temu można zrzucić z siebie balast dużego zobowiązania finansowego. Jednak aby taka spłata była możliwa, trzeba posiadać odpowiednie zasoby pieniężne.