Kredyty mieszkaniowe – o co w nich chodzi?

geralt / Pixabay

Usługi finansowe pozwalają na zdobycie dodatkowego źródła gotówki przy planowaniu inwestycji. Jedną z najważniejszych decyzji w życiu każdego człowieka jest zakup własnego mieszkania. Koszt takiej inwestycji jest bardzo duży, liczony w setkach tysięcy złotych. Mało która młoda osoba może się pochwalić taką ilością pieniędzy na koncie oszczędnościowym. Myśląc o zakupie własnego lokum można zdecydować się na kredyt hipoteczny. Jest to duże obciążenie dla domowego budżetu, jednak najczęściej pozostaje tylko takie rozwiązanie.

Kredyt na zakup mieszkania

Jak można dowiedzieć się ze statystyk gromadzonych przez Biuro Informacji Kredytowej, obecnie spłacanych jest około dwóch milionów pożyczek wziętych na zakup mieszkania. Ilość kredytów hipotecznych zaciąganych w bankach z każdym rokiem rośnie. Wpływ na to ma między innymi poprawa sytuacji ekonomicznej Polaków. Im wyższe są wynagrodzenia, tym większa jest szansa na to, że kredyt na zakup mieszania zostanie udzielony. Oczywiście to nie jest tak, że każdy chętny otrzyma pożyczkę. Konsumenci starający się o kredyt mieszkaniowy są bardzo dokładnie prześwietlani przez instytucje bankowe. Sprawdzana jest ich sytuacja finansowa. Wszystko po to, by bank miał jak największą pewność tego, że pożyczone pieniądze do niego wrócą i to jeszcze z solidną nawiązką.

Raty kredytu bankowego – od czego zależą?

Wystarczy przeglądnąć oferty kredytowe różnych banków, aby szybko zorientować się, że propozycje pożyczek różnią się między sobą. Pierwszą zmienną, na którą warto zwrócić szczególną uwagę jest oprocentowanie kredytu mieszkaniowego. To, jak wysokie będą miesięczne raty zależeć będzie od oprocentowania kredytu. Oprócz odsetek trzeba spłacić również koszty zaciągnięcia pożyczki. Im krótszy okres kredytowania, tym większa szansa na to, że raty będą niższe. Wysokość miesięcznego zobowiązania wobec banku zależy także od tego, czy kredyt hipoteczny posiada raty stałe czy też malejące.

Różne rodzaje kredytów na mieszkanie

Kredyt mieszkaniowy może zostać udzielony w złotówkach lub też w walucie obcej. Niegdyś niezwykle popularne były kredyty na zakup mieszkania udzielane we frankach szwajcarskich, jednak jak pokazało doświadczenie, nie było to najlepsze rozwiązanie i koszty spłaty drastycznie wzrosły gdy zmienił się kurs walutowy. Rodzaj kredytu zależy też od tego czy pożyczana jest cała kwota na zakup mieszkania czy też kredyt posiada wkład własny. Kredyt na mieszkanie jest udzielany pod zastaw hipoteki – jest to rodzaj gwarancji dla banku.