Urologia – podstawowe informacje

Free-Photos / Pixabay

Urologia jest dziedziną medycyny, zajmującej się układem moczowym kobiet oraz mężczyzn. Układ moczowy pełni bardzo ważną funkcję. Odprowadza on zbędne produkty przemiany materii z organizmu. Usuwane są wszelkie toksyny. Układ moczowy jest związany z układem płciowym. Układ moczowo- płciowy wykazuje dosyć dużą podatność na infekcje. Zwłaszcza u kobiet, okolice intymne są wilgotne. Dodatkowo są łatwo dostępne dla bakterii. Urologia zajmuje się dysfunkcjami układu moczowo- płciowego u mężczyzn. Urolog zajmuje się leczeniem wielu chorób z zakresu układu moczowego. Leczy nieprawidłowości w pracy pęcherza, stany zapalne w obrębie męskich i żeńskich narządów płciowych, zapalenia dróg moczowych, chorób męskich zewnętrznych narządów płciowych, kamicę nerkową, zaburzenia erekcji. Do urologa należy się zgłosić w przypadku wystąpienia konkretnych objawów. Mowa o nietrzymanie moczu, bólu podczas oddawania moczu, nieprawidłowości w wydalanym moczu, parciu na pęcherz.

Leczenie urologiczne – lekarz urolog

Wizyta urologiczne wymaga skierowania od lekarza rodzinnego. Inaczej wygląda sprawa prywatnych usług. Przed wizytą należy przygotować aktualne wyniki badań krwi, moczu, USG. Warto wymienić wszystkie przyjmowanie leki. Należy także zadbać o higienę okolic intymnych. Urolog przeprowadza wywiad z pacjentem. Często przeprowadza się badania palpacyjne. Polega ono na wykrywaniu zmian narządów za pomocą dotyku lekarza. Jednak badanie trwa dosyć krótko. Badania urologiczne są wykonywane przez specjalistów. Osoby z wieloletnim wykształceniem. Diagnoza jest kluczowa dla wielu nieprzyjemnych, a czasami groźnych chorób. Urolog jest specjalistą leczącym choroby, które są związane z układem moczowo-płciowym. Wizyta u takiego specjalisty wymaga przełamania barier fizycznych, jak i psychologicznych. Do urologa mogą się udać zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Urolog zajmuje się leczeniem chorób nerek, pęcherza czy moczowodów. Bardzo często wiele pacjentów skarży się na nietrzymanie moczu. Towarzyszą mu odparzenia. Warto stosować kremy z cynkiem. Do urologa należy się zgłosić w momencie pieczenia czy swędzenia cewki moczowej, Obrzęki nóg również mogą świadczyć o problemach z układem moczowym. Badanie wykonywane przez urologa jest bardzo ważne, zwłaszcza jeśli objawy towarzyszą pacjentowi przez dłuższy czas. Uważa się, że badanie nie należy do przyjemnych. Urolog jest w stanie zbadać stan prostaty. Urolog wykonuje także USG z wypełnionym pęcherzem.

Dieta a układ moczowy

Dieta pełni bardzo ważną funkcję w zakresie leczenia układu moczowego. Oczywiście każdy przypadek jest inny. Jednak istnieje tutaj jedna, podstawowa teoria. Duża ilość warzyw oraz owoców, ryby, orzechy są kluczowym menu. Każda osoba mająca problemy z układem moczowym, powinna ograniczyć sól do minimum. Picie naturalnej wody mineralnej bądź źródlanej również pomaga w leczeniu wielu schorzeń urologicznych. Na dolegliwości ze strony układu moczowego pomoże także naturalna żurawina. W aptece możemy kupić ekologiczne, naturalne soki z żurawiny.