Czy brać pożyczkę na święta?

klimkin / Pixabay

Święta Bożego Narodzenia zdarzają się raz w roku. Każdy z nas chciałby je spędzić z najbliższymi. Zasiadając razem przy suto zastawionym stole. W domu nie powinno zabraknąć pięknie przystrojonej choinki. Wieszamy na niej bombki, własnoręcznie upieczone ciasteczka czy kupione w sklepie cukierki. Mamy dużo radości patrząc jak znikają z choinki jeszcze przed nadejściem pierwszej gwiazdki. Cieszy nas również obdarowywanie naszych bliskich. Z roku na rok dajemy im coraz to rozmaitsze prezenty. Wszystko to jednak sporo kosztuje. Ceny żywności rosną nieubłaganie. Skąd wziąć na to wszystko pieniądze? Czy warto zapożyczać się na święta? Jak mieć udane święta i nie pójść z torbami?

Na co wydajemy najwięcej pieniędzy

Bez wątpienia w okresie świąt najwięcej zarabia na nas przemysł spożywczy, zabawek i elektroniczny. Na przyrządzenie dwunastu potraw wigilijnych zużywamy sporą ilość jedzenia. Wiele polskich domów bardzo dba o to aby było ich dokładnie tyle. Wszystko to zgodnie z tradycją. Co roku polujemy na najlepsze ceny karpia, sera twarogowego czy jajek. Na prezenty idzie jeszcze więcej pieniędzy. Najmłodszym kupujemy zabawki, książki czy coraz częściej sprzęt elektroniczny. Już od listopada na każdym kroku kuszą nas reklamy promocyjnych zestawów. Jeśli kupimy czegoś więcej będzie nam się to bardziej opłacać. Oczywiście wydamy też jednorazowo więcej pieniędzy. Tylko skąd je wziąć?

Dodatkowa gotówka na święta

Niektórzy z nas mają to szczęście, że na święta dostają kilkaset zł od swojego pracodawcy. Popularne są również bony. Niekiedy jednak to za mało i wiele osób sięga po kredyty. Czy to się opłaca? Wydawać by się mogło, że kredyt to nic dobrego. Jednak jeśli naprawdę zależy nam na zakupie danej rzeczy to święta mimo wszystko są ku temu świetnym momentem. Dzieje się tak dlatego, że ceny niektórych sprzętów mogą być naprawdę w okazyjnej cenie. Podobnie kredyty czy pożyczki zdarzają się w tym okresie z mniejszymi odsetkami czy bez prowizji. Nie jest to zatem taki zły pomysł.

Co jeszcze możemy zrobić

Niezmiennie co rok z wyprzedzeniem wiemy, że w grudniu będą święta. Dobrym pomysłem jest wcześniejsze zaplanowanie wydatków. Możemy odkładać co miesiąc niewielką kwotę na poczet świątecznych prezentów, którymi obdarujemy swoich bliskich. Jeśli uzbieramy większą kwotę będziemy mogli kupić na świątecznej promocji również coś dla siebie. Kredyt nie jest w tym wypadku najgorszym wyborem. Zawsze warto jednak mieć małą nadwyżkę pieniędzy.