Proste sposoby na oszczędzanie

stevepb / Pixabay

Każdy z nas może zacząć oszczędzać – jest to naprawdę proste! Od czego zacząć? Najlepszym sposobem, aby zaoszczędzić trochę pieniędzy jest budżet domowy. Wystarczy, że sięgniemy po kartkę papieru i długopis, a następnie zastanowimy się nad swoimi finansami.
Pierwszym pytaniem jakie musimy sobie zadać przygotowując budżet domowy brzmi następująco – z czego mogę zrezygnować? W wielu przypadkach rzeczy, które kupujemy są nam zbędne. We wszystkich sklepach, zaraz przy kasie, leży mnóstwo produktów za małe kwoty – batony, gumy, baterie itp. Jest to chwyt handlowy i musimy o tym pamiętać! Patrząc na drobne sumy nie uzmysławiamy sobie, że będąc w sklepie kilkanaście, kilkadziesiąt razy w ciągu całego miesiąca, takie zakupy mogą nas kosztować kilkaset złotych! Dlatego najlepiej przygotować sobie listę zakupów i kupić tylko to, co na niej widnieje.

 

W ten sposób zaoszczędzimy sporo pieniędzy. Nasz budżet powinien również zawierać dzienną sumę pieniędzy, którą możemy wydać – pod żadnym pozorem nie powinniśmy jej przekraczać. Trzymając się wyznaczonych przez siebie granic w ciągu miesiąca możemy znowu zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych, które później możemy wpłacić np. na konto oszczędnościowe. Ustalając budżet domowy musimy pamiętać, że oszczędzanie nie może wpłynąć na nasze normalne funkcjonowanie. Finanse są bardzo ważne, ale dla kilku złotych nie warto nie zjeść śniadania, czy obiadu. Oszczędzać musimy z głową. Ustalając budżet zastanówmy się czego tak naprawdę nie potrzebujemy, a co może przynieść dodatkowe pieniądze, np. dodatkowy pakiet kanałów w TV.
Budżet domowy to podstawowy sposób oszczędzania. Zapewne, aby zaoszczędzić kilka złotych i naprawić nasze finanse będziemy potrzebowali kilku tygodni, ale do wszystkiego dojdziemy na podstawie prób i naprawiania błędów. Oszczędzanie jest proste, ale musimy się go zwyczajnie nauczyć. W ten sposób po kilku miesiącach uda się nam zaoszczędzić trochę pieniędzy, które możemy przeznaczyć na inne cele, np. otwarcie lokaty.