Czy leasing się opłaca?

loufre / Pixabay

Jeśli prowadzisz firmę i potrzebujesz samochodu służbowego lub kilku aut, bez których Twoja działalność nie będzie miała racji bytu, ale nie masz wystarczająco pieniędzy, aby pozwolić sobie na zakup, wówczas możesz skorzystać z leasingu. Wynajem aut na potrzeby firmy jest swego rodzaju kredytem, miej świadomość, że płacisz co miesiąc określoną sumę za możliwość korzystania z samochodu. Wielu leasingodawcy umożliwia późniejszy wykup auta, ale tylko wtedy gdy wygaśnie umowa leasingowa.

Finansowanie leasingu – gdzie szukać?

Finansowaniem leasingu zajmują się banki. Jeśli masz dobrą historię kredytową, powinieneś przede wszystkim zorientować się w ofertach w swoim banku. Dzięki temu będziesz mógł liczyć prawdopodobnie na korzystniejszą ofertę niż w banku, którego nie jesteś klientem i nigdy nie byłeś. Zanim zdecydujesz się na leasing, musisz skalkulować, czy taki wydatek nie obciąży Twojej firmy zbyt dotkliwie, inaczej mówiąc – czy stać Cię na spłatę comiesięcznych rat, nawet gdy Twoja sytuacja finansowa się pogorszy. W tym celu potrzebujesz zrobić konkretną i sumiennym kalkulację, ale nie zapomnij też o ważnym czynniku jakim jest zaniżanie przyszłych dochodów firmy – nie bądź zbyt optymistyczny i zakładaj różne scenariusze! Pomyśl, co zrobisz kiedy Twoja firma nie zarobi, a trzeba będzie spłacić ratę leasingu. Być może w twoim wypadku lepszym rozwiązaniem będzie kupno używanego auta lub wzięcie w leasing mniejszej liczby samochodów.

Leasing dla osób prywatnych

Jeśli nie masz samochodu i nie stać cię na kupno za gotówkę, ale potrzebujesz dojeżdżać do pracy – zastanów się, czy nie możesz w jakiś inny sposób zebrać potrzebnych Ci pieniędzy na auto. Być może powinieneś poszukać dodatkowego zajęcia lub zapomnieć o aucie prosto z salonu. Możesz kupić samochód używany za niewielką kwotę. Co prawda jest to ryzyko, ponieważ może się okazać, że naprawy przewyższają koszty zakupu auta. Sam musisz zdecydować co jest w Twoim przypadku lepsze. Jeżeli natomiast zdecydujesz się na wynajem również nie bierz najdroższych aut! Twoja sytuacja może się zmienić i nie będzie Cię stać na zapłatę comiesięcznych rat. W efekcie Twoja historia kredytowa będzie negatywna, to w przyszłości utrudni wzięcie kredytu hipotecznego lub inwestycyjnego. Musisz mieć również na uwadze to, że leasingodawcy po zakończeniu umowy pobierają czasami dodatkowe opłaty związane z eksploatacją auta. chodzi tu o różnego rodzaju zarysowania, czy drobne usterki.

Korzyści z leasingu

W niektórych przypadkach jest on bardzo korzystny – pozwala na rozwój firmy, która bez aut nie może prowadzić działalności. Przedsiębiorca nie musi się martwić o serwisowanie lub może wymieniać auta na nowsze modele. W przypadku osób prywatnych leasing i jest po prostu kredytem. Należy tutaj wspomnieć, że różni się od zwykłego kredytu tym, że leasingowane auto raczej nigdy nie będzie Twoje. Być może lepiej byłoby wziąć kredyt na samochód, którego staniesz się właścicielem – decyzję musisz podjąć samodzielnie i kalkulować na chłodno.