Czy kupno używanego auta się opłaca?

manfredrichter / Pixabay

Posiadanie własnego samochodu to duże ułatwienie. Bez problemu możemy dostać się na drugi koniec miasta, o dowolnej godzinie. Krótka weekendowa wycieczka poza miasto czy kilkugodzinny wyjazd na wakacje również wydają się być łatwiejsze. Nie każdego jednak stać na zakup nowego auta z salonu. Niekiedy decydujemy się na zakup używanego samochodu. Czy to dobry wybór? Czy zakup używanego samochodu na dłuższą metę się sprawdzi? O co warto zapytać poprzedniego właściciela przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży?

Zakup auta w skupie

Samochody używane to w dalszym ciągu duża część rynku motoryzacyjnego. Decydując się na zakup takiego pojazdu możemy wybrać auto skup i sprzedaż czyli pośrednika w sprzedaży aut używanych. Pojazdy jakie oferuje taki pośrednik powinny być sprawne, posiadać aktualny przegląd i ubezpieczenie. Możemy je nabyć za gotówkę, na raty lub w formie zamiany. Taka firma obok swojego biura posiada plac, na którym możemy zobaczyć pojazdy. Jest ich jednak ograniczona ilość i jeśli jakiś nam się spodoba powinniśmy jak najszybciej podjąć decyzję.

Zakup auta od osoby prywatnej

Zdecydowanie większy wybór samochodów znajdziemy w internecie, przeglądając ogłoszenia na serwisach motoryzacyjnych. Perełki możemy też znaleźć na tradycyjnych portalach ogłoszeniowych. Zakup auta przez internet wymaga samodzielnego skontaktowania się ze sprzedającym i umówienia spotkania. Udając się na nie będziemy mogli zobaczyć pojazd i podpisać umowę. Mając kontakt z poprzednim właścicielem możemy dowiedzieć się więcej na temat samochodu, czy brał udział w jakimś wypadku, co było w nim wymieniane a co wymaga naprawy. Oczywiście nigdy nie mamy pewności czy trafimy na uczciwego sprzedawcę.

Czy zakup używanego samochodu się kalkuluje?

Sprzedający przedstawił nam dużo atutów auta i tego chcemy się trzymać. Mało pali i jest w świetnym stanie. Jak jest naprawdę wyjdzie w dalszym użytkowaniu. Bardzo dużo zależy od tego w jakim stanie technicznym jest samochód. Który to rocznik, jakie części miał już wymieniane. Niebywałym atutem jest oczywiście cena. Za używane auto zapłacimy zdecydowanie mniej. Jeśli mamy szczęście i poprzedni właściciel o nie dbał może nam długo posłużyć. Niestety możemy też trafić na dusigrosza, który cały czas oszczędzał na naprawach, a stan pojazdu znacznie nam podkoloryzował. Jeśli mamy taką możliwość przed sfinalizowaniem transakcji warto poprosić o pomoc osobę, która choć trochę będzie w stanie ocenić stan pojazdu i koszt ewentualnej wymiany części.