Na jakie szkolenia warto się zapisać i jak podnosić kwalifikacje?

StartupStockPhotos / Pixabay

Jeśli chcesz osiągnąć sukces w dziedzinie życia osobistego oraz sukces zawodowy, powinieneś stale się szkolić i doskonalić swoje umiejętności. Sprawdź w jakiej szkolenie warto zainwestować, aby było one rozwojowe. Dowiedz się również do jakich egzaminów należy przystąpić kiedy chcesz podnieść swoje kwalifikacje!

Egzaminy zawodowe – od czeladnika do mistrza!

Gdy pracujesz w rzemiośle liczą się przede wszystkim twoje umiejętności oraz doświadczenie. Nie bez znaczenia jest również to, czy interesujesz się nowościami w branży! Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, powinieneś wdrażać jak najlepsze innowacje technologiczne, by twoja produkcja lub sprzedaż były na wysokim poziomie. Aby zostać rzemieślnikiem należy zdać egzamin czeladniczy, a następnie mistrzowski. Nie jest to oczywiście konieczne, ponieważ tak jak już było powiedziane jeśli masz doświadczenie, to ono liczy się bardziej niż świadectwa czy egzaminy zawodowe. Takie dokumenty mogą być potrzebne osobom, które chcą świadczyć usługi z dziedziny opieki nad osobami starszymi opieki nad dziećmi lub osobami niepełnosprawnymi, w charakterze pomocniczym, na przykład jako opiekun medyczny. Wiąże się to z dużą odpowiedzialnością za osoby, objęte opieką pomocnika medycznego.

Szkolenia z rozwoju osobistego – jaki wybrać?

Nie wszystkie szkolenia będą dla Ciebie przydatne. Jeśli jesteś pracownikiem etatowym i Twój pracodawca wysyła Cię na szkolenie, masz obowiązek z niego skorzystać. Kiedy sam wybierasz szkolenie, zdecyduj jakie będzie dla Ciebie lepszą opcją, ponieważ każdy z nas ma inne priorytety, jak i jest na innym etapie kariery zawodowej. Ostatnimi czasy bardzo popularne są takie, które budują pewność siebie, uczą asertywne i komunikacji oraz pomagają realizować założone cele. Jeśli trafisz na szkolenie, które jest mało rozwojowe i mało interesujące, wówczas przynajmniej staraj się nawiązać korzystne kontakty na tym spotkaniu. W ofertach firm szkoleniowych znajdziesz całe mnóstwo propozycji. Masz do dyspozycji szkolenia online lub stacjonarne. Wybieraj raczej sprawdzonych coachów i trenerów którzy mogą się pochwalić już jakimiś wynikami. Sprawdź jak wyglądała ich współpraca z innymi osobami w przeszłości. Trener przyda Ci się, gdy chcesz podszkolić swoje umiejętności sprzedaży i umiejętności praktyczne. Coach pomoże wytyczyć Ci ścieżkę kariery, a także pomoże w rozwoju osobistym dotyczącym prywatnej strefy.

Nauka – czy zawsze się opłaca i czy warto iść na studia?

Wiele osób ukończywszy studia nie pracuje w swoim zawodzie. Motywacja do podjęcia nauki jest różna. Było, że czujemy się zobowiązani do skończenia studiów – presja otoczenia na dobre wykształcenie jest często bardzo silna. Zauważ jednak, że jeżeli masz jakieś umiejętności, jesteś dobry w jakim rzemiośle również możesz osiągnąć sukces. Często osoby, które ukończyły jedynie zawodówkę rozwijają się w swojej dziedzinie i zakładają własne firmy. Nie jest to niemożliwe, ale każde zajęcie powinno być traktowane z pasją, inaczej osiągnięcie satysfakcji finansowej pozostanie w sferze marzeń.