Czy hotelarstwo to dobry biznes?

GregoryButler / Pixabay

Hotelarstwo może być bardzo dochodowym biznesem, ale musisz wziąć pod uwagę kilka kwestii. Wszyscy najwięksi właściciele hoteli zaczynali od małych obiektów, dlatego jeżeli zaczynasz dopiero swoją przygodę z biznesem nie rzucaj się na głęboką wodę, tylko zacznij od małych inwestycji, ryzyko w przypadku tego biznesu jest bardzo duże i jeśli nigdy nie miałeś do czynienia z tą branżą, będzie Ci bardzo trudno osiągnąć sukces.

Hotele klasyfikacja obiektów

Hotel powinien mieć odpowiednie zaplecze gastronomiczne. Jeśli chcesz, aby twój obiekt uzyskał przynajmniej dwie lub trzy gwiazdki, wówczas musisz mieć restaurację, która serwuje posiłki. Jest to kluczową kwestią – wydawanie śniadań przez hotel. Z posiłków korzystają pracownicy w delegacji i rodziny z dziećmi. Jeżeli zamierzasz prowadzić hostel lub jakieś inne miejsce noclegowe, które w porównaniu do cen hotelowych nie są zbyt wygórowane, wówczas zaplecze gastronomiczne nie będzie Ci potrzebne. Mimo wszystko powinieneś dysponować ogólnodostępną kuchnią, gdzie Twoi goście będą mogli przygotowywać własne posiłki. Powinna znaleźć się tam lodówka, zmywarka, mikrofalówka i oczywiście kuchenka gazowa. Jeśli otwierasz hotel trzygwiazdkowy same śniadania nie wystarczą – musisz prowadzić również restaurację, która wydaje posiłki obiadowe jest czynna codziennie przynajmniej do 22:00. Klasyfikacja obiektów związana jest z kontrolą – kontrol przychodzi z zewnątrz i ocenia czy Twój hotel spełnia standardy. Na podstawie tego co zaprezentujesz, przyznawane są gwiazdki. Hotele, które mają cztery lub pięć gwiazdek zazwyczaj posiadają swój własny salon spa, basen, siłownię sale zabaw oraz rozbudowane zaplecze gastronomiczne.

Lokalizacja – czy jest ważna?

Bardzo wiele obiektów znajduje się na obrzeżach miasta, ale są też takie położone w centrum. Z hoteli położonych w centrum korzystają pracownicy w delegacji lub turyści. Natomiast z obiektów położonych poza miastem lub na jego obrzeżach korzystają przede wszystkim osoby, które wypoczywają a nie przyjeżdżają w celach biznesowych. Dlatego już na etapie planowania otwarcia hotelu musisz się zastanowić, jaka będzie Twoja grupa docelowa. Być może rzeczywistość zweryfikuję Twoje plany i do Twojego hotelu będą przyjeżdżać osoby, których obecności się nie spodziewałeś. Jeśli chcesz prowadzić swój biznes z korzyścią dla rozwoju, to musisz ogłaszać się w Internecie, prowadzić swoją stronę internetową i być obecny w Social mediach. Jako właściciel hotelu z pewnością nie będziesz zajmował się tym samodzielnie, dlatego musisz zatrudnić osoby, które zrobią to w sposób profesjonalny i będą dbały o dobry wizerunek firmy, a także o to by klienci byli zainteresowani ofertami. Hotelarstwo to ciężka praca, która wymaga śledzenia nowinek – trendów w hotelarstwie i uczestniczenia w różnych kursach oraz szkoleniach. Musisz także swoim pracownikom udostępniać takie szkolenia, aby mogli oni pracować jeszcze efektywniej i tym samym przynosić Twojej firmie większe zyski.