Business casual to najmniej formalny strój do biura, często występuje w ramach „Casual Friday”, czyli obyczaju, który pozwala pracownikom włożenie w piątek mniej formalnego stroju i na chwilę odstawić restrykcje codziennego dress code’u na bok. Jest to moment, kiedy można zamienić garnitur lub kostium na dżinsy i koszulę albo zestaw koordynowany. Taki styl obowiązuje nie tylko podczas „Casual Fridays”, ale może być odpowiedni podczas firmowych wyjazdów bądź nieoficjalnych szkoleń. Mimo że jest to strój bardziej swobodny, to także tutaj obowiązują pewne zasady.
Business casual strój kobiecy
Panie mogą zrezygnować z kostiumu na rzecz sportowej marynarki lub swetra. Można włożyć także bluzkę lub golf bez marynarki. Generalnie dozwolone są bardziej wyraziste kolory, a nie jak w innych kategoriach stroju – tylko pastele i granaty. Spódnica lub spodnie mogą być utrzymane w żywej kolorystyce, ale wtedy reszta stroju powinna być stonowana. Do elementów garderoby w stylu business casual zaliczają się także dżinsy. Buty na obcasie mogą ustąpić miejsca balerinom (chociaż też najlepiej na delikatnym obcasie).
Business casual strój męski
W stylu business casual nie obowiązuje już garnitur. Panowie mogą także nie wkładać krawata. Najlepiej sprawdzą się spodnie z prostymi nogawkami. Jeśli zdecydujemy się na dżinsy, powinny pozostać w ciemnych odcieniach. Dobrym wyborem są spodnie typu chino, które można nosić razem ze sportową marynarką. Mężczyźni mogą sobie pozwolić na włożenie kardiganu z koszulką polo lub rozpinaną koszulę lub golfu. Jeżeli chodzi o obuwie, to nadal dobrze jest włożyć sznurowane skórzane półbuty, ale mokasyny również nie będą faux pas. Można też włożyć bardziej sportowe buty typu deck shoes (buty z białą podeszwą oraz skórzanymi rzemieniami przeplatanymi wokół kostki, wykonane z naturalnej skóry).
Natomiast w firmach o codziennym bardzo sformalizowanym dress codzie strojem właściwym na „Casual Friday” będzie business smart, czyli strój znajdujący się na drabinie stylów o oczko wyżej od business casual.