W jaki sposób prowadzić rozliczenia firmy?

Bru-nO / Pixabay

Jeszcze na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku prowadzenie własnej działalności gospodarczej było wielkim wyzwaniem, które kojarzyło się z możliwościami tylko dla tych najbogatszych albo najbardziej obrotnych. Jeżeli ktoś był tak zwanym prywaciarzem, to z pewnością musiał się na tym nieźle dorobić. Gdy rynek ekonomiczny otworzył się, zmieniły się warunki gospodarcze, a własne firmy z roku na rok stawały się coraz bardziej popularne. W obecnych czasach własna działalność gospodarcza to nic niezwykłego. Sporo, zwłaszcza młodych osób, zakłada jednoosobowe działalności gospodarcze i rozlicza się z kontrahentami w ramach umów b2b. Taki sposób jest dla nich po prostu bardziej korzystny.

Prowadzanie finansów firmy

Jeżeli chodzi o rozliczanie pojedynczych umów przy prowadzeniu niewielkich firm, to nie jest to sprawa jakoś bardzo skomplikowana. Zadanie to można sobie znacznie ułatwić korzystając z programów komputerowych do obsługi księgowości firm. Nie każdy jednak ma do tego głowę. Rozliczanie faktur, podatki odprowadzane do urzędu, zestawienia finansowe i raporty – wszystko to zajmuje dużo czasu. A czas jest cenny, znacznie lepiej jest przeznaczyć go na planowanie inwestycji czy strategię wyprzedzenia konkurencji. Finansami firmy niech zajmie się doświadczone biuro rachunkowe.

Księgowość zlecona podmiotom zewnętrznym

Nie każdy musi się na wszystkim znać. W dużych firmach jest osobny dział księgowości, osobny dział personalny i jeszcze osobny dział zajmujący się promocją i marketingiem. Małe firmy nie mogą sobie pozwolić na zatrudnianie tylu specjalistów z różnych dziedzin. W związku z tym, z roku na rok rośnie liczba podmiotów gospodarczych, które zlecają pewne usługi podmiotom zewnętrznym. Przykładowo – biuro rachunkowe może zająć się kompleksowym prowadzeniem finansów firmy. Dzięki temu zyskuje się pewność, że wszelkie faktury będą dokładnie rozliczone, a podatki trafią do urzędu skarbowego na czas.

Na jakie biuro księgowe się zdecydować?

Przy wyborze biura rachunkowego można się kierować miesięczną wysokością opłat. Jest to jeden z ważniejszych wskaźników, lecz oprócz niego warto także wziąć pod uwagę lokalizację biura czy doświadczenie zatrudnionych w nim osób. Stawki za obsługę małych firm są niezbyt wysokie i przeważnie zależą od ilości faktur które trzeba rozliczyć. Nowe firmy mogą liczyć niekiedy na darmowy miesiąc lub niższe opłaty przez pierwszy okres czasu. Warto rozważyć opcję zlecenia księgowości na zewnątrz, dzięki temu można zaoszczędzić sporo czasu i nerwów.