Kredyty i pożyczki bankowe

pasja1000 / Pixabay

Pożyczki to najprostszy sposób zdobycia dodatkowej gotówki. Należy jednak pamiętać, że każde pożyczone pieniądze trzeba w terminie oddać i to z nawiązką. Banki udzielając pożyczek ustalają wysokość oprocentowania. Suma jaką trzeba zwrócić to odsetki w połączeniu z innymi opłatami pobieranymi podczas udzielania kredytu. Należy więc przygotować się na to, że bankowi trzeba będzie oddać więcej pieniędzy niż się od niego pożyczyło.

Rodzaje kredytów udzielanych przez banki

Oferta kredytów i pożyczek bankowych jest niezwykle szeroka. Dostępne są kredyty konsumenckie, hipoteczne, celowe. Można zaciągnąć w banku także pożyczkę na rozwój działalności gospodarczej czy też obrotowy kredyt rolniczy. Możliwości jest dużo, jednak aby cieszyć się dodatkową gotówką na własnym koncie trzeba spełnić szereg rygorystycznych wymagań.

Kiedy można liczyć na kredyt z banku?

Kredyt gotówkowy otrzymać można, gdy w baku złoży się odpowiedni wniosek. Można to uczynić osobiście lub przez internet. Złożenie wniosku nie jest równoznaczne z otrzymaniem pożyczki. Kredyty udzielane są po dokładnej weryfikacji wnioskodawcy. Bank lub inna instytucja finansowa sprawdza zdolność kredytową. Ocena indywidualnej zdolności kredytowej zależy między innymi od wysokości miesięcznych dochodów, od rodzaju umowy o zatrudnienie, od historii wcześniejszych kredytów, a także od wieku w jakim znajduje się osoba składająca wniosek kredytowy.

Na co można wydać pożyczone pieniądze?

Tak w zasadzie to zależy to od rodzaju zaciągniętego kredytu. Jeżeli kredyt był celowy, przykładowo na zakup mieszkania czy samochodu, to pochodzące z niego pieniądze można spożytkować tylko i wyłącznie w sposób wskazany we wniosku. Gdy kredyt gotówkowy został udzielony na warunkach ogólnych, na przykład jako pożyczka konsumencka, to nie trzeba się tłumaczyć na co są potrzebne pieniądze. Inaczej sprawa ma się w przypadku kredytów firmowych czy pożyczek zaciąganych na pokrycie kosztów działalności gospodarczej. Otrzymując taki kredyt, zwłaszcza na preferencyjnych warunkach należy w późniejszym czasie przedstawić bankowi faktury poświadczające wydanie pieniędzy na konkretny cel. Można spotkać osoby, które non stop żyją na kredyt i po spłaceniu jednej pożyczki sięgają po kolejną. Inni boją się kredytów, a przez to nie mają pieniędzy na inwestycję. W przypadku pożyczek, podobnie jak w każdej innej sytuacji w życiu najlepszym rozwiązaniem będzie umiar oraz zdrowy rozsądek – kredyty brane z głową niejednemu pozwoliły rozwinąć skrzydła.