Chow-chow w domu

Free-Photos / Pixabay

Na pewno wiele osób zastanawia się nad zakupem psa, jednak nie zawsze wiemy jaka rasa będzie dla nas najlepsza. Z tego tez powodu warto zapoznać się z kilkoma rasami, zanim wybierzemy swojego wymarzonego pupila. Dzisiaj zaprezentujemy kilka cech wyjątkowych psów rasy chow chow.

Pies o wyjątkowym charakterze

Psiaki tej rasy to zwierzęta o wyjątkowym usposobieniu. Ten niezależny samotnik, chociaż oddany swojemu panu, to nigdy lub prawie nigdy nie okazuje względem niego czułości. Z natury jest podejrzliwy wobec obcych, sprawdzi się więc doskonale jako pies stróżujący. Dyskretny, cichy, niezbyt skory do zabaw czy też sportu, zdecydowanie preferuje spokojny tryb życia. Posiada silny temperament, w związku z czym nie jest zalecany dla nowicjuszy, niestety wyszkolenie go może być trudne. Czasami mówi się o nich, że to kot w psiej skórze. Na szacunek ze strony tego psa trzeba sobie oczywiście zasłużyć a niesprawiedliwie potraktowany zapamięta to sobie na długo. Jak na prawdziwego przedstawiciela Orientu przystało, chow-chow często nie okazuje uczuć, co nie znaczy, że ich nie ma. Jest jednak powściągliwy w ich wyrażaniu. Tym bardziej można się czuć zaszczyconym, gdy już zdecyduje się je okazać. Zbudowana z chow-chowem więź oparta jest na szacunku i zrozumieniu, dlatego też trwa całe życie. Chow-chow to pies jednego pana, ale akceptuje także innych domowników, w tym starsze dzieci, jeśli go szanują. Wobec obcych osób wykazuje niechęć albo obojętność.

Od tej rasy nie warto, a nawet nie należy oczekiwać ślepego posłuszeństwa. Po usłyszeniu komendy, chow-chow zwykle zastanowi się najpierw, czy w ogóle jest sens ją w danym momencie wykonywać. Jednak nie znaczy to, że nie da się nauczyć chowa żadnych komend. Jest wręcz przeciwnie. To pies inteligentny i jeśli chce, potrafi się szybko uczyć.Podstawą szkolenia chow-chowa jest zaufanie i wzajemny szacunek pomiędzy właścicielem i psem. Prawdziwą sztuką w wychowywaniu tej rasy jest odróżnienie, kiedy należy psu postawić zdecydowane wymagania, a kiedy trzeba odpuścić. Nieco łatwiejsza do ułożenia jest suczka.
Chow-chow jako dosyć specyficzna rasa zdecydowanie nie nadaje się dla każdego. Idealnym właścicielem psa tej rasy będzie oczywiście osoba, która uszanuje charakter tego dumnego i niezależnego psa i nie będzie oczekiwać od niego bezwzględnego posłuszeństwa. Równocześnie jednak dobrze, żeby właściciel chow-chowa posiadał cechy przywódcze w swoim charakterze, ponieważ właśnie taką osobę pies uzna w sposób naturalny za przewodnika.

Więcej o chow chow: https://petportal.pl/chow-chow-opis-rasy-cena-szczeniaki-charakter/