Poszukiwanie pracy nigdy nie jest łatwym zadaniem. Mało kiedy zdarza się, że mamy przygotowane i czekające na nas stanowisko pracy po opuszczeniu poprzedniej firmy. Dlatego znalezienie nowego źródła comiesięcznych zarobków wymaga zazwyczaj sporych nakładów pracy. Sam proces poszukiwania może być długotrwały, gdyż interesujące nas firmy mogą akurat nie poszukiwać pracowników, a przedsiębiorstwa prowadzące rekrutację mogą mieć przesyt kandydatów, przez co zabraknie dla nas miejsca pracy. Jednak samo poszukiwanie pracy to nie wszystko.
Od czego należy zacząć?
Podstawą procedury poszukiwania pracy jest sporządzenie właściwego CV i od tego należy zacząć całe przedsięwzięcie. Teoretycznie każdy potrafi napisać CV, gdyż chodzi po prostu o zawarcie w nim przede wszystkim historii swojej edukacji oraz doświadczenia zawodowego. Mogłoby się wydawać, że jest to proste zadanie, a jednak wiele osób błędnie do niego podchodzi. Skutkuje to brakiem odzewu ze strony potencjalnych pracodawców. Aby wiedzieć, na co w CV zwrócić szczególną uwagę, musimy spojrzeć na sytuację z nieco odmiennej perspektywy. Należy zastanowić się, co może zainteresować dane przedsiębiorstwo i jakie informacje są mu naprawdę potrzebne. Popularnym błędem jest wypisywanie całej historii pracy, łącznie ze sprzedawaniem waty cukrowej w czasach liceum, podczas gdy aplikuje się na stanowisko księgowej. Są to dwa zupełnie ze sobą niezwiązane zajęcia i potencjalnego pracodawcy takie wątki z życia pracownika nie interesują. Dlatego w CV należy zawrzeć jedynie stanowiska pracy, które miały coś wspólnego ze stanowiskiem, na jakie aplikujemy, lub chociaż możemy wykazać, że zdobyte wtedy umiejętności przydadzą się na nowym stanowisku. Należy to oczywiście przedstawić w jasny sposób, by przedsiębiorca nie musiał się niczego “domyślać”. Warto wypisać punktowo zakres zadań lub wyuczone dzięki określonemu stanowisku pracy umiejętności w taki sposób, by jednoznacznie były tożsame z umiejętnościami niezbędnymi na nowym stanowisku, na które aplikujemy.
Pracownik – efekt wizualny równie istotny co treść
Wyobraźmy sobie, że prowadzimy przedsiębiorstwo, które aktualnie prowadzi rekrutację na nowego pracownika. Nasza oferta jest rzetelnie przedstawiona i dobrze płatna, dlatego po wystawieniu ogłoszenia szybko zaczynają spływać aplikacje przeróżnych osób. W jaki sposób któraś aplikacja ma szansę się wyróżnić? Pomijając idealnie pasującą ścieżkę kariery, bardzo ważnym czynnikiem jest estetyczny dokument aplikacyjny. To, co w CV zawrzemy jest niezmiernie istotne, ale równie ważna jest możliwość bycia dostrzeżonym w gąszczu innych kandydatów. Dlatego warto postawić na dobry szablon CV, a nawet udać się po pomoc w jego przygotowaniu do specjalisty, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że jest perfekcyjnie przygotowane.