Obecnie coraz większym problemem w krajach wysoko rozwiniętych okazuje się otyłość. Liczba ludzi dotkniętych tą przypadłością stale rośnie i nie ogranicza się do żadnej konkretnej kategorii wiekowej. Wśród dzieci również narasta problem ze zbyt wysokim wskaźnikiem BMI. Jednak praca dietetyka nie polega wyłącznie na pomocy w walce z nadmiarowymi kilogramami. Wiąże się ona z pomocą w dobraniu diety osobom o przeróżnych zaburzeniach.
Kto potrzebuje pomocy dietetyka?
Panuje błędne przekonanie, że na diecie są tylko ludzie, którzy się odchudzają lub starają się w jakiś sposób kontrolować spożywane produkty. Jednak dieta to pojęcie, pod którym kryje się sposób odżywiania każdego człowieka, niezależnie od tego, czy przynosi on korzyści, czy też szkody. Poprzez nieodpowiednio zbilansowaną dietę łatwo doprowadzić do niedoborów podstawowych składników odżywczych, w tym witamin, białek i minerałów, co z kolei szybko może przerodzić się w różne stany chorobowe bądź dysfunkcje organizmu. Dietetyk ma na celu niesienie pomocy osobom, które same nie potrafią prawidłowo zbilansować swojej diety. Coraz bardziej popularne jest obecnie odżywianie się bezmięsne lub wegańskie, a jeśli w takiej sytuacji dieta nie będzie przemyślana, do niedoborów oraz ich negatywnych skutków może dojść bardzo szybko. Pomoc dietetyka wskazana jest również w przypadku różnego rodzaju przewlekłych schorzeń, takich jak cukrzyca, nadciśnienie, anemia. Zakres przypadków, w których dietę może i powinien uregulować dietetyk jest naprawdę duży.
Jakiego potrzeba wykształcenia?
By zostać specjalistą z zakresu żywienia, należy ukończyć odpowiadający tej dziedzinie kierunek studiów wyższych. Jest to coraz bardziej potrzebna, a więc i coraz bardziej popularna gałąź nauki, zatem większość uczelni ma w swojej ofercie kierunek o tego typu tematyce. Przez potrzebę ukończenia studiów, droga do wykonywania zawodu dietetyka może wydać się długa, dlatego niektórzy starają się pokonać ją na skróty. Na rynku dostępnych jest wiele kilkudniowych kursów z zakresu dietetyki, jednak nie należy dać się uwieść kuszącym ofertom. Wykonywanie zawodu dietetyka po takim kursie jest niezgodne z prawem. Wskazane jest uczęszczanie na kursy, jednak już po ukończeniu studiów, w celu poszerzenia swojej wiedzy. Gdy zrobimy wszystko zgodnie z wymogami, możemy bez przeszkód założyć własny biznes, w którym będziemy pomagać osobom w zakresie doradztwa o prawidłowym żywieniu i tym samym doprowadzimy do poprawy stanu zdrowia swoich klientów.