Nieduży ale wytrzymały

susanne906 / Pixabay

Pies alpejski gończy to krępa i silna rasa Scent Hound, pierwotnie stworzona w górach Austrii w połowie XIX wieku. Wyhodowana przez zmieszanie większych rdzennych psów gończych austriackich z jamnikiem o krótkich nogach w Niemczech, alpejscy myśliwi byli w stanie stworzyć rasę, która mogłaby być nie tylko wykorzystywana do tropienia zwierząt, ale także wystarczająco spokojna, aby sprowadzić ranne zwierzę z powrotem do ich pana, nie powodując żadnej dalszej szkody. Alpejski gończy został oficjalnie uznany za trzecią rasę psów gończych na świecie w Austrii w 1932 r., A dziś jest nadal częściej trzymany przez myśliwych i geniuszy niż jako rodzinny zwierzak.

Charakterystyka fizyczna

Alpejski pies jest większy niż wielu jego najbliższych krewnych, głównie ze względu na fakt, że rasa ta została wyhodowana, aby wytrzymać duże wysokości Alp Austriackich. Podobnie jak w wielu innych krajach w tym czasie, stworzono Psy gońskie, które były krótkowłose, aby mogły dokładniej śledzić zdobycz. Ten czworonóg ma długie i mocne ciało, noszone przez krótkie, krępe nogi, co sprawia, że ​​ta rasa jest dość powolna. Zazwyczaj są koloru rudego, brązowego lub czarnego i zwykle nie mają żadnych naprawdę wyróżniających się oznaczeń. Alpine Dachsbracke ma podwójny płaszcz z futra, który pomaga utrzymać ciepło w zimnych górach. Składa się z grubej, wodoodpornej warstwy wierzchniej z ciepłym i miękkim podkładem, który pomaga utrzymać ciepło psa. Zobacz: https://petportal.pl/alpejski-gonczy-krotkonozny/

Temperament

Rasa jest znana ze swojej wytrzymałości i siły, ponieważ chociaż nie jest szczególnie szybka. Krótkie i wydłużone ciało psa jest bardzo muskularne i pozwala alpejskiemu gońcowi podążać szlakiem zapachowym przez długi czas. Nie są szczególnie agresywnymi psami, więc odzyskają upolowane zwierzę swojego pana, nie powodując żadnych dalszych ran ani nie zjadając go, co czyni z nich coraz bardziej popularnych towarzyszów łowców. Są również stosunkowo przyjazną rasą, przyzwyczajoną do współpracy z myśliwymi i innymi pracującymi psami. Alpine Dachsbracke jest inteligentnym i nieustraszonym zwierzęciem i powinien być obsługiwany tylko przez twardego i pewnego siebie właściciela, który utrzymuje się jako lider paczki.