Zakup mieszkania czy wynajem? Co się bardziej opłaca?

Alexas_Fotos / Pixabay

Jedni z nas całe życie je wynajmują. Drudzy zaciągają zobowiązanie na wiele lat, żeby tylko kupić własne. Obie sytuacje mają swoje plusy i minusy. Wspólny jest fakt, że mamy gdzie mieszkać. Nie siedzimy na głowie rodzicom czy znajomym.

Co daje nam wynajem mieszkania?

Wynajmując mieszkanie zyskujemy przede wszystkim przestrzeń do spania i spędzania czasu. Poza tą oczywistą korzyścią jest jeszcze parę innych. Nie musimy na stałe wiązać się z jednym miejscem. Zwłaszcza ludzie młodzi nie wiedzą w jakim mieście się osiąść. Czy w tym, do którego wyjechali na studia czy raczej w rodzinnej miejscowości. Możemy zobaczyć jak to jest być na swoim i zdecydować jakie rozwiązania są nam niezbędne. Czy potrzebujemy dwupokojowego mieszkania czy jednak będzie ono zdecydowanie za małe. W domu rodzinnym mieliśmy prysznic i wydawało nam się, że wanna będzie spełnieniem naszych marzeń. Jednak jest uciążliwa w utrzymaniu, jej mycie zajmuje znacznie więcej czasu. Następnym razem wybierzemy prysznic. Wydawało nam się, że balkon jest niezbędny. W praktyce jednak wypiliśmy na nim kawę może ze dwa razy. Są to rzeczy, które bez problemy możemy zmienić. Jeśli mieszkanie byłoby nasze wiązałoby się to z dużymi kosztami.

Istotnym plusem jest również fakt, że poza czynszem nie wnosimy żadnego wkładu w wynajmowane mieszkanie. Kiedy jakiś sprzęt się zepsuje, koszty naprawy pokrywa właściciel. Nie musimy wydawać pieniędzy na remont czy odmalowanie ścian. Płacimy i wymagamy.

Minusy wynajmowania mieszkania

Podstawowym minusem są natomiast opłaty. Co miesiąc płacimy nie mały czynsz, dając w ten sposób zarobić obcej osobie. Mamy mieszkanie w momencie jego wynajmu. Nie mamy jednak żadnego zabezpieczenia na przyszłość. Przy rozważaniu minusów istotny może być również fakt, że nie mamy większego wpływu na wygląd mieszkania. Możemy zmienić dodatki i dostosować je w jakiś sposób do swoich potrzeb. Meble i kolor ścian wybiera jednak właściciel. Mimo wszystko zawsze możemy spróbować się dogadać.

Czy zakup mieszkania jest bardziej opłacalny?

Czy zatem kupno własnego mieszkania nie byłoby lepszym pomysłem? Jeśli mamy odpowiednią ilość gotówki i jesteśmy zdecydowani co do lokalizacji, może to być dobry pomysł. W przeciwnym razie będziemy musieli sięgnąć po kredyt hipoteczny. Do jego uruchomienia wymagany jest wkład własny. Zakup własnego mieszkania ma sporo plusów. Możemy sami je zaaranżować, zrobić remont kiedy tylko mamy na to ochotę. Jest to inwestycja na lata. Jeśli jednak wiąże się z kredytem, to także długoterminowe zobowiązanie. Kredyt hipoteczny jest zdecydowanie korzystniej oprocentowany niż gotówkowy. Jeśli zależy nam na stabilizacji, warto rozważyć taką opcję.