Jak płacić mniejsze podatki?

StockSnap / Pixabay

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i zastanawiasz się w jaki sposób obniżyć podatki, które jesteś zobowiązany płacić, powinieneś już na etapie otwierania własnej działalności gospodarczej zastanowić się, jaki rodzaj podatku wybrać. Masz do wyboru wiele opcji. Nie wszystkie będą jednak dla Ciebie dostępne, ponieważ prawo reguluje, jaki rodzaj działalności może być przypisany do konkretnego rodzaju podatku. Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak płacić mniejszy ZUS i jakie są rodzaje podatków!

Opodatkowanie na zasadach ogólnych

Opodatkowanie na zasadach ogólnych wynosi 17% lub 32%. W zależności od tego jakie dochody osiągniesz zapłacisz stosowny podatek. Taka forma opodatkowania jest przeznaczona dla osób prowadzących działalność gospodarczą i może obejmować wiele różnych branż. Korzystając z takiej formy opodatkowania możesz wspólnie ze współmałżonkiem się rozliczać a także z dziećmi, jeśli jesteś rodzicem samotnie wychowującym.

Podatek liniowy – jaka kwota?

Bez względu na to ile będziesz miał dochodów danym miesiącu, Twój podatek nie będzie wynosił więcej jak 18%. Nie ma innej tak korzystnej formy opodatkowania, gdy prowadzisz działalność gospodarczą! Pamiętaj że nie będziesz mógł się jednak rozliczyć razem ze współmałżonkiem oraz skorzystać z wielu ulg finansowych.
Ryczałt i karta podatkowa – dla kogo takie podatki?
Karta podatkowa jest przeznaczona głównie dla gastronomii. Wysokość tego podatku zależy od liczby mieszkańców w danym mieście lub miejscowości. Jej wysokość dla każdego przedsiębiorcy indywidualnie ustala naczelnik urzędu skarbowego. Ryczałt jest ściśle określony przez prawo i tylko niektóre zawody mogą być nimi objęte.

Jednoosobowa działalność gospodarcza, czy spółka?

Gdy otwierasz po raz pierwszy własną działalność gospodarczą, możesz liczyć na szereg ulg. Pamiętaj jednak, że po pewnym czasie te ulgi się kończą i będziesz musiał płacić podatki w całości. Dlatego tak wiele firm jednoosobowych zamyka się w krótkim czasie od otwarcia – nie stać ich na drogi podatek. Czasami, jeśli jest to możliwe korzystniejsze jest założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wówczas prezes spółki nie odpowiada całym swoim majątkiem prywatnym, tak jak jest to w przypadku działalności gospodarczej, ale tylko do określonej kwoty. Poza tym dostęp do firmowych pieniędzy ze spółki jest nieco trudniejszy niż dostęp do pieniędzy z jednoosobowej działalności gospodarczej. Chodzi tu o to, że osoby prowadzące działalność gospodarczą często posiłkują się w prywatnych zakupach kartą firmową. Jest to bardzo niekorzystne rozwiązanie, które prowadzi do tego, że tracimy kontrolę nad wydatkami. Gdy działasz w spółce nie jest to już takie proste, ponieważ z każdego wydatku musisz się tłumaczyć oraz zgłosić ten fakt u księgowego. W spółce oczywiście działasz z innymi osobami, więc tym bardziej uważasz na to, aby być w porządku wobec nich. Praca, tylko i wyłącznie na zasadach jednoosobowej działalności, gdy jesteś jedynym szefem i jedynym pracownikiem, a także zarządzasz całym majątkiem firmy wzmaga pokusę sięgania po firmowe pieniądze.