W życiu każdego człowieka przychodzi moment, kiedy zaczyna poszukiwania swojej pierwszej pracy. Większość osób była też chyba w sytuacji zmiany pracy na inną. W takich chwilach zastanawiamy się, gdzie należy szukać pracy, by było to jak najbardziej efektywne, a przede wszystkim, żeby oferty pracy były satysfakcjonujące. Istnieje wiele metod poszukiwania pracy, a każda z nich ma swoje lepsze i gorsze strony. Nie ma z pewnością rozwiązania gwarantującego znalezienie zadowalającej pracy każdemu, a najbardziej popularne sposoby poszukiwania nie zawsze są najlepsze.
Ogłoszenia w internecie – rzeczywiście takie dobre?
Większość osób rozpoczyna poszukiwania pracy od przetrząsania przeróżnych portali z ogłoszeniami. Jest to metoda wygodna, gdyż nie wymaga nawet podniesienia się z kanapy, jednak na wygodzie często zalety się w tym przypadku kończą. Nie wszyscy potencjalni pracodawcy podają przewidywane zarobki w ogłoszeniu, a przecież jest to w obecnych, kosztownych czasach czynnik jeden z najważniejszych przy wyborze pracy. Nagminnie zdarzają się również ogłoszenia z niepełną informacją o stanowisku pracy i zdarza się, że osoby na nie aplikujące, spodziewające się zupełnie czegoś innego, udają się na rozmowę o pracę i okazuje się to dla nich jedynie stratą czasu. Jeśli jednak znajdziemy anons idealny i wyślemy swoje CV, bardzo prawdopodobny jest scenariusz braku odzewu, gdyż dobre oferty pracy są oblegane przez ogrom osób w tym samym czasie i zawsze znajdzie się ktoś z lepszym doświadczeniem, lepszym wykształceniem, lepszymi umiejętnościami, czy nawet z bardziej wyróżniającym się graficznie CV.
Urząd Pracy – czy to przeżytek?
Jak wiadomo, państwo stara się zabiegać o to, by bezrobocie było jak najniższe. W tym celu powołany został Urząd Pracy i jego rozliczne jednostki. Rejestrując się w urzędzie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania, zostajemy objęci ubezpieczeniem zdrowotnym, a także opieką urzędników, którzy wyszukują dla nas najróżniejsze metody aktywizacji zawodowej oraz dopasowują oferty pracy. Jednakże tego typu oferty na lokalnym rynku pracy nie zawsze są satysfakcjonujące, szczególnie w przypadku mniejszych miejscowości, gdzie możliwości są ogólnie ograniczone. Praca znaleziona za pośrednictwem urzędu prawdopodobnie będzie mało rozwojowa i mało dochodowa.
Alternatywne metody
Co w takim razie pozostaje? Jak się okazuje, najbardziej efektywnym sposobem poszukiwania pracy jest wyjście z domu. Najlepiej jest udać się ze swoim CV bezpośrednio do firm, w których chcielibyśmy pracować. Można też przesłać CV mailowo po uprzednim kontakcie telefonicznym. To zadziwiające, ale firmy często potrzebują pracownika nawet, jeśli nie wystawiły o tym ogłoszenia. Bez ogłoszenia mamy o wiele większe szanse, gdyż nie konkurujemy wtedy z tłumem innych kandydatów, zatem prawdopodobieństwo powodzenia jest bardzo wysokie.