Każda działalność cechuje się tym, że na jej bieżące prowadzenie czy też planowane inwestycje potrzebne są pieniądze. Rolnictwo jest jednak dosyć specyficzne i to pod wieloma względami. W przeciętnym biznesie przeważnie z mniejszym bądź większym prawdopodobieństwem da się ocenić potencjalne ryzyko. Jeżeli chodzi o działalność rolniczą, to pogoda może pokrzyżować nawet najlepszy plan. Susza, powódź czy gradobicie – takie klęski żywiołowe mogą spowodować, że w kilka chwil rolnik zostanie pozbawiony przewidywanych plonów, a co za tym idzie nie będzie miał pieniędzy. Skąd w takim przypadku może wziąć pieniądze? Pomocą służą instytucje finansowe, które oferują kredyt rolniczy.
Jakie są rodzaje kredytów rolniczych.
Kredyt dla rolników to produkt finansowy oferowany przez banki, który przeznaczony jest tylko i wyłącznie dla osób prowadzących działalność rolniczą. Oznacza to tyle, że z takiego instrumentu finansowego nie może skorzystać szewc czy cieśla, a jedynie rolnik. Jest to kredyt preferencyjny uwzględniający ryzyko branży oraz jej sezonowość. Dla osób prowadzących działalność rolniczą taki rodzaj pożyczki jest o wiele bardziej korzystny niż chociażby kredyt konsumencki udzielany na zwykłych zasadach. Osoby będące rolnikami mogą skorzystać z kredyt rolniczego obrotowego albo z kredytu rolniczego inwestycyjnego. Czym różnią się obydwa produkty finansowe?
Kredyt rolniczy obrotowy
Z tego produktu finansowego może skorzystać każdy rolnik, który prowadzi swoją działalność. Finanse w rolnictwie to bardzo ważna sprawa. Bez gotówki nie można zakupić paszy dla zwierząt ani środków ochrony roślin. Gdy w budżecie zaczyna brakować pieniędzy, wówczas z kredytu obrotowego można finansować bieżącą działalność rolniczą. Za pieniądze z takiej pożyczki można kupić olej do maszyn rolniczych, nawozy, pasze czy nasiona.
Kredyt inwestycyjny dla rolników
Kolejnym instrumentem finansowym, z jakiego może skorzystać każdy rolnik jest kredyt inwestycyjny na rozwój gospodarstwa. Finanse w rolnictwie – trzeba nimi odpowiednio zarządzać. W pierwszej kolejności powinny być pokrywane bieżące koszty. Sytuacja nie zawsze pozwala na równoczesne inwestycje. Rolnik, który chce aby jego gospodarstwo się rozwijało, może na ten cel zaciągnąć stosowną pożyczkę. Umożliwi ona między innymi zakup nowych maszyn wykorzystywanych w gospodarstwie czy też zakup materiałów niezbędnych do rozbudowy budynków gospodarczych. Często rolnicze kredyty inwestycyjne są udzielane na zasadach preferencyjnych.