Chciałbyś oszczędzić na rachunkach? Być może dobrym pomysłem byłoby dla Ciebie założenie instalacji fotowoltaicznej! Użytkowanie jej wiąże się z wieloma korzyściami. Poznaj je i przeczytaj poniższy artykuł oraz koniecznie sprawdź co możesz zyskać!
Fotowoltaika na gruncie czy na dachu – co jest lepszym rozwiązaniem?
Instalacja fotowoltaiczna może stanąć zarówno na gruncie jak i być umieszczona na dachu. Zanim postawisz swoje urządzenie na gruncie, musisz się zorientować, czy w najbliższym czasie nie jest planowane postawienie wysokich budynków w pobliżu Twojej instalacji. Przydadzą Ci się plany zagospodarowania przestrzennego na następne lata. Może się bowiem zdarzyć, że nie będzie ona tak efektywnie działa, ponieważ wysokie budynki zasłonią instalację, która będzie wtedy mniej skuteczna. Fotowoltaika na dachu jest obecnie najpopularniejszą metodą, wykorzystywaną w gospodarstwach dom owych i przedsiębiorstwach. Wiele osób wątpi w jej skuteczność obawiając, się że w naszym zmiennym klimacie jest za mało dni słonecznych, aby takie urządzenie przynosiło faktyczne zyski. Musisz jednak wiedzieć, że produktywność Twojej instalacji zależy przede wszystkim od ogniw, w które jest wyposażona. w Polsce do produkcji fotowoltaiek używa się innych ogniw niż na przykład w Hiszpanii, gdzie tych dni słonecznych jest więcej. W polskich warunkach klimatycznych, możliwe jest wytwarzanie energii nawet wtedy, kiedy tych dni słonecznych jest znacznie mniej.
Instalacja fotowoltaiczna – ile to kosztuje?
Jeżeli myślisz, że taka instalacja jest bardzo droga i prawdopodobnie Cię na nią nie stać, musisz wiedzieć że gminy dysponują środkami z Unii Europejskiej. Środki te, są przeznaczone właśnie na takie ekologiczne instalacje! Podobnie jest gdy chcesz założyć przydomową turbinę możesz – liczyć na dotację z Unii Europejskiej. Udaj się do gminy i zasięgnij informacji. Fotowoltaikę będziesz mógł zainstalować za niewygórowaną kwotę! Poza tym pamiętaj, że jest to urządzenie, które nie wymaga od Ciebie stałego do oglądania i kontroli. Jeśli instalacja jest dobrze zamontowana i robili to profesjonaliści, wówczas przez szereg kolejnych lat z pewnością będzie działała bez zarzutu. Konserwacja tego urządzenia również nie muszą być zbyt częsta, ponieważ fotowoltaika rzadko się psuje i na ogół działa doskonale.
Jakie oszczędności na fotowoltaice?
Przez pierwszy okres czasu, zwłaszcza tuż po montażu Twojego urządzenia, nie zauważysz jakieś znaczących zmian w wysokości comiesięcznych rachunków. Jednak wiedz, że po około pół roku do roku czasu zauważysz, że twoje rachunki są niższe. Jesteś również niezależny od dużych dostawców energii – jeśli burza uszkodzi instalację ogólną Ty nadal możesz korzystać z ze swojego alternatywnego źródła. Urządzenie magazynuje prąd w ciągu słonecznych dni, który możesz wykorzystać w nocy lub wtedy kiedy jest pochmurno. Osoby, które zdecydowały się na założenie takiej instalacji cenią sobie zarówno oszczędności jak i niezależność od dostawców.