Rozwód

FelixMittermeier / Pixabay

Problemy w małżeństwie

Wszystko zaczyna się od niewielkich kłótni i nieporozumień. Nawet najmniej istotne szczegóły zaczynają przybierać rangę wielkich problemów, z których każdy potrafi zrobić awanturę. Następnie dwie osoby oddalają się od siebie i przestają zabiegać o wzajemną uwagę i zrozumienie. Nadchodzi kryzys, który pogłębia wszystkie kłopoty i skutecznie oddala od siebie dwoje ludzi. W takiej sytuacji przychodzi refleksja o rozwodzie. Choć w trakcie brania ślubu planowaliśmy, że będziemy z tą osobą do końca życia, nagle czujemy że nie damy rady tego dotrzymać. Zapada więc decyzja o rozwodzie. Jest ona niezwykle trudna, tym bardziej jeśli mamy dzieci. Jednak dla dzieci sytuacja gdy pozostajemy w nieszczęśliwym małżeństwie jest znacznie trudniejsza niż rozwód.

Formalności

Wszelkie formalności jakie musimy załatwić podejmując się rozwodu w pierwszej chwili wydają się bardzo skomplikowane. Jednak prawo jest tak skonstruowane, że możemy dokonać wszystkiego samodzielnie. W pierwszej kolejności należy napisać pozew rozwodowy i zadecydować czy rozwód miałby być z winy jednego z małżonków, czy jednak za porozumieniem stron. Jest to ważna decyzja dlatego należy się nad tym bardzo dokładnie zastanowić i zadecydować czego chcemy. Kolejne formalności dotyczą opieki nad dziećmi. Najczęściej dzieci pozostają pod opieką matki, podczas gdy ojciec otrzymuje możliwość widywania się z nimi z określoną częstotliwością. Zdarzają się również sytuacje, gdy opieka nad dziećmi zostaje podzielona pomiędzy małżonków i wtedy dzieci spędzają dwa tygodnie u matki, a następnie dwa tygodnie u ojca. Bardzo ważne jest zachowanie wobec siebie wzajemnego szacunku ze względu na dzieci właśnie. Dzieci kochają obydwoje rodziców i nie powinny czuć, że rodzice rozchodząc się zaczynają także lekceważyć ich potrzeby i uczucia.

Finanse

Kwestie finansowe są również bardzo istotne do ustalenia. W przypadku, gdy w małżeństwie funkcjonowała rozdzielność majątkowa nie powinno być większych problemów z podziałem majątku. Jednak rozdzielność majątkowa nie jest zbyt powszechna i bardzo niewiele osób decyduje się na nią w małżeństwie. Do spraw finansowych dochodzą również alimenty na dzieci. Rodzic, który przejmuje codzienną opiekę nad dziećmi ma prawo oczekiwać wypłacania alimentów na ich utrzymanie. Dzieci nie powinny odczuć znaczącej zmiany jakości i standardu życia, dlatego na ich utrzymanie rodzice powinni łożyć w takiej wysokości jak do tej pory, gdy małżonkowie byli jeszcze małżeństwem.